MEDITÁCIÓ

Bruce Lee meditáció

Az igazi meditáció a Jelen pillanatba helyez. A meditáció azt jelenti, hogy a belsőd zavartalan.

Bruce Lee

A meditáció célja: elengedni a múltat és a jövőt és az „itt és most”-ba helyezni magad. Nem ezer dolgot csinálni, hanem csak egyet, de azt teljesen átélni.

Rendszeres, napi 3 perc meditáció meglepően sok pozitív hatással járhat.

Sokat szorongsz? A rendszeres meditáció megnyugtat, csökkenti a stressz hatását, fokozza a tudatosságot és az intuíciót – azaz nem automata üzemmódban vagy jelen, nem a múlton rágódsz, vagy a jövő miatt aggódsz, hanem tényleg megéled az élményeidet.

Szétszórt vagy, ezer dolog jár a fejedben? A meditáció segít, hogy kitisztítsd a fejed és újra tudj fókuszáltan dolgozni, javítja a koncentrációt.

Saját gondolat  Szerintem ez annak köszönhető, hogy kiszakítod magad a rohanó világból, magadra maradsz a gondolataiddal, mert nincs, amivel eltereld a figyelmedet róluk (TV, internet, facebook stb.), ezért a meditáció alatt lehetőséget adsz a tudatalattidnak, hogy feldolgozza az élményeket – megtisztuljon a mentális zajtól.

HOGYAN KEZDJ NEKI?

Ha lehetséges ne közvetlenül evés után meditálj, ilyenkor a test az emésztéssel van elfoglalva, könnyen elálmosodsz. Érdemes reggel, még evés előtt meditálni, ilyenkor az elme még nincs felkavarva a napi élmények által, ezért könnyebb lenyugtatni és a meditáció egy pozitív lendületet ad az egész napodnak.

Válassz egy csendes helyet / időpontot, amikor nem zavar meg senki. Némítsd le a telefonodat (a realitás az, hogy a legtöbbünk életében nincs olyan hívás, ami nem várhat 10 percet).

Pozíció

lényeg:

  • kényelmes, stabil pozíció
  • függőleges gerinc

Az első és legfontosabb lépés olyan kényelmes pozíciót felvenni, amiben pozíció megtartása nem okoz nehézséget, nem igényel különösebb koncentrációt. Kifejezetten hátrányos, ha olyan testhelyzetet erőltetsz magadra (pl. lótuszülés), ami nagyon jól néz ki, de pár perc után kényelmetlenné válik és eltereli a figyelmed.

A gerinc függőleges és hosszú, mintha a fejtetőn egy zsinór húzna felfelé, minden más (vállak, kezek, lábak) finoman, lazán lóg a gerincről. Ne használj háttámlát, ne dőlj neki semminek, a póz nem passzív, találd meg az egyensúlyodat.

Legegyszerűbb pozíciók

Széken ülve, háttámlát nem használva, teljes talp a földön

Meditáció - széken

törökülés ülőpárnával/törülközővel megemelt medencével

A törökülés a földön egy olyan szintű csípő-mobilitást igényel, amit a legtöbb ember nem birtokol. A kötött csípők miatt a medence hátra dől, és a gerinc ívben előre görnyed, úgy érzed, nem tudod kihúzni magad, mert hátrabillensz. Ezen segít, ha egy ülőpárnával, vagy összehajtogatott törölközőkkel megemeled az ülőgumót, ami visszaállítja a medence neutrális helyzetét, így megjelennek a gerinc természetes ívei (a deréknál előre domborodik, a háti szakasznál hátrafelé, majd a nyaknál ismét előre). Minél kötöttebb valaki, annál vastagabb párna kell.

törökülés - ülőpárna - gerinc

A medence megemelésével megjelennek a gerinc természetes görbületei, a törökülés stabillá és kényelmessé válik

seiza (japánülés vagy sarokülés) párnával a fenék alatt

Meditáció - seiza

A seiza a harcművészek kedvelt ülőpozíciója, mert könnyen lehet belőle elmozdulni vagy felállni

Kezek

Bármilyen kényelmes, laza kéztartás és -pozíció megfelel. Egy meditációhoz gyakran használt és kényelmes kéztartás: A két kéz tenyérrel felfelé az öledben pihen, egyik kéz a másikon. A hüvelykujjak végei finoman érintik egymást, mintha csak egy papírlapot tartanának az ujjvégek közt. Ha arra figyelsz fel, hogy az ujjaid eltávolodtak egymástól, vagy feleslegesen nagy erővel nyomódnak egymáshoz, az annak a jele, hogy az elme elkalandozott vagy félálomba süppedt.

Hokkaijoin

Melyik kezed legyen alul? Ahogy kényelmesebb, mindkét variációt használják.
(Bal kézben a jobb – a jógában a dhyana mudra

Jobb kézben a bal – a zen buddhizmus zazen meditációban a hokkaijoin)

Csukott szem

Csukd be a szemed, ezzel is csökkentve az esélyét, hogy a gondolataid elkalandozzanak és nézelődni kezdj.

Horgonyok

A meditáció alatt engedd el a gondolataidat, ne ragaszkodj egyetlen gondolat-fonálhoz se. Ennek segítésére különböző „horgony”-okat használhatsz, amik a jelen a jelen pillanathoz kötnek – ha elsodornak a gondolataid, ennek segítségével tudsz visszatérni a jelen pillanatba.

Légzés: Az orrodon át vedd a levegőt (normálisan is az orron kellene, ha nem kapsz az orrodon levegőt érdemes lehet utána nézned a neti kancsó-nak). Kövesd a lélegzeted, figyeld, ahogy az orrodon be és kiáramlik a levegő, vagy ha az könnyebb számodra akkor figyeld, ahogy az alhasad emelkedik és süpped.

Testérzet: figyeld meg a testedet, ellenőrizd, hogy függőleges-e a tartásod, van-e benned felesleges feszültség (tipp: van), el tudod-e jobban lazítani az izmaidat.

Ha megjelenik egy gondolat vagy kép, ne alkoss véleményt, ne ítéld el vagy helyeseld, csupán figyeld meg, aztán engedd el, csak hagyd, hogy átsodródjon rajtad és eltűnjön. Térj vissza figyelmeddel a légzésedhez vagy a testérzetedhez. Ne próbálj változtatni magadon, csak legyél.

LEGGYAKORIBB HIBÁK:

  • kényelmetlen póz
  • túl hosszú meditációval kezdés

Sokkal hasznosabb, ha minden nap 3 percet meditálsz, mintha 20 perces meditációkkal kezdesz és 3 nap után feladod. Tűzz ki szinte túl aprónak tűnő, biztosan elérhető célokat, majd ezek elérésével építs egy pozitív lendületet és növeld a kihívást.

Azt ajánlom, kezdj 3 perces meditációkkal. 3 perc meglepően hosszúnak tűnhet, amikor magadra maradsz a gondolataiddal, és nincs, ami elterelje a figyelmedet. Ha 2 egymás utáni napon is könnyen teljesítetted a kijelölt időt és úgy érzed érdemes növelni, akkor a következő naptól fogva növeld 1 perccel a meditációdra szánt idődet.

ÖSSZEFOGLALVA:

  • Ülj le függőleges gerinccel egy kényelmes pózba
  • Indíts el egy visszaszámlálót 3 percről
  • Figyelj magadra/befelé, amíg az időzítő megszólal

Nyomd le az időzítőt, elégedetten nyújtózkodj egyet és térj vissza a napi teendőidhez.

Béke,

Zsolt

KAPCSOLÓDÓ KÖNYV:

Bruce Lee – Striking Thoughts

Gondolatok Bruce Lee-től 72 témakörben, mint a meditáció, tanulás, boldogság, munka, siker, pénz, önmegvalósítás. Nagyon jó!! (magyarul sajnos nem jelent meg)